Gyomorgyógyító krétai gyógyteák

Gyomorgyógyító krétai gyógyteák

A gyomor- és emésztőszervi problémák egyre több embert érintenek. Szerencsére gyomorpanaszok esetén a sokat reklámozott és elterjedt gyógyszereken kívül enyhébb, orvosi ellátást nem igénylő esetekben a gyógyteák, gyógyfüvek is segítségünkre vannak!

Kedvenc krétai teáink és - ne lepődj meg! – fűszereink között több olyat is találsz, melyek enyhítik a gyomorbántalmakat, javítják az emésztést vagy éppen enyhítik a feszítő, fájó, esetleg görcsös érzést a hasban. És nem mellékesen, ízük, aromájuk is nagyobb élvezetet nyújt, mint ha csak bekapsz egy tablettát vagy egy kapszulát.

Sokszor elfelejtjük, hogy a gyógyteák magas hatóanyagú, természetes (gyógy)szerek. Így lehetnek ellenjavallatai rendszeres gyógyszerszedéskor, egyes betegségek vagy  terhesség, szoptatás idején. Ha rendszeresen szedsz valamilyen gyógyszert, akkor érdemes orvosoddal, természetgyógyásszal vagy a gyógyszerésszel egyeztetni, javasolja-e egy adott gyógytea kúraszerű fogyasztását.

A tea elkészítés módja minden esetben: csészénként 1 teáskanál teát 2 dl, kb 90 celsius fokos vízzel leforrázunk, 3-5 percig lefedve állni hagyjuk. Magas hatóanyag tartalma miatt állás közben az összes itt felsorolt tea kissé sötétebbé és intenzívebb ízűvé válik. Érdemes ezért frissen, csészénként elkészíteni és még melegen elkortyolgatni.

 

A krétai dictamus gyógyító ereje

A dictamus egyik népszerű elnevezése - „stomachohorto” - azt jelenti, hogy „gyomorfű”.  A krétai dictamust, nevéhez méltóan, évszázadok óta használják különböző emésztési problémák, gyomor és bélrendszeri görcsök és fájdalmak enyhítésére, gyomorfertőzések kezelésére.

A krétai dictamus magas polifenol és antioxidáns tartalmú, fertőtlenítő és nyákoldó hatású gyógynövény. Kámfor, timol és karvakrol tartalma gátolja az egyes kórokozók szaporodását is. Így a dictamus túl azon, hogy gyomorbántalmak esetén az egyik leghatékonyabb krétai gyógynövény, az őszi-téli időszakban nagyon jó szolgálatot tesz meghűlések, vírus- és baktérium fertőzések esetén is

Krétán a dictamus teát, bár koffeint nem tartalmaz, frissítő hatása miatt inkább a délelőtti, kora délutáni órákban fogyasztják. Panaszok esetén ihatunk egy-két csészével, vagy pár hétig akár kúraszerűen is alkalmazhatjuk.

Terhesség és szoptatás ideje alatt kúraszerűen, maximum 2 héten át, kisebb mennyiségben – napi 1, max 2 csésze - javasolt a fogyasztása!

 

Krétai zsálya - a gyomor barátja

A zsálya több fajtáját ismerjük és használjuk fűszerként és gyógynövényként egyaránt. A krétai (vagy görög) zsálya (salvia fruticosa) inkább gyógy-, mint fűszernövényként használatos. Íze intenzívebb, hatóanyag tartalma általában magasabb, mint az általunk ismert és használt társaié.

A zsályát évszázadok, de lehet, hogy nem túlzás azt állítani, hogy évezredek óta használják gyomor-bélrendszeri tünetek kezelésére (is). Már a régi korok gyógyítói is kezelték zsályával a gyomorfájást, gyomorhurutot, hasmenést, puffadást, gyomorégést. Sőt, étvágytalanság esetén is hatásos ez a gyógynövény.

A zsálya gazdagon tartalmaz ásványi- és cseranyagokat, vitaminokat és magas az antioxidáns tartalma is. Nagy mennyiségben található benne K-vitamin, magnézium, cink, vas, réz és kámfor.

Terhesség és szoptatás ideje alatt kúraszerűen, maximum 2 héten át, kisebb mennyiségben – napi 1 csésze - javasolt a fogyasztása!

 

Most jöjjön egy olyan növény, amire inkább fűszerként, mint gyógynövényként tekintünk. Pedig…

 

A káprázatos krétai kakukkfű

Abban egészen biztos vagyok, hogy a kakukkfüvet ismered, fogyasztod, használod fűszerként. Sőt, az is lehet, hogy köhögéscsillapító gyógynövényként sem ismeretlen számodra De azt tudtad, hogy teája gyomorpanaszok esetén is nagyon jó választás?

A kakukkfű – a krétai dictamushoz hasonlóan – nagy mennyiségben tartalmazza a timol nevezetű antioxidáns vegyületet, ami igazoltan antibakteriális hatású anyag. A kakukkfű flavonidokban és polifenolokban gazdag gyógynövény. Magas hatóanyag tartalma miatt akár ételmérgezés esetén is enyhülést hozhat.  Egyike azoknak a gyógynövényeknek, melyek főzetét akár gyomorsav túltengés esetén is fogyaszthatjuk, nem okoz gyomorégést.

Terhesség és szoptatás ideje alatt kúraszerűen, maximum 2 héten át, kisebb mennyiségben – napi 1 csésze - javasolt a fogyasztása!

Forrás: tofillo.com

 

Vissza a blogba

Hozzászólás írása

Felhívjuk a figyelmedet, hogy a hozzászólásokat jóvá kell hagyni a közzétételük előtt.