Krétai gyógyteák vírusos időkben

Krétai gyógyteák vírusos időkben

Amikor legutóbb megbetegedtünk Tofillo-s barátainktól, Rodotól és Nikostól kértünk segítséget, milyen teakúra lenne a leghatékonyabb. Javaslatukra ezt a  protokollt követtük:
-
  • Az első két napban fejenként 3 csésze bodorrózsa teát ittunk naponta. 
Mit tud a bodorrózsa? Hosszú bejegyzést lehetne írni minden előnyős gyógyhatásáról. De ha kimondottan a vírusfertőzésekre, légúti tünetekre, meghűléses panaszokra koncentrálunk, akkor  érdemes kiemelni, hogy a gyógynövénynek nagyon magas az antioxidáns tartalma, igazoltan vírus- és baktériumölő hatású teát készíthetünk belőle. Így az őszi-téli-kora tavaszi időszakban nemcsak akkor hasznos bodorrózsa teát fogyasztanunk, ha már érzékeljük a vírusfertőzés tüneteit, hanem heti néhány csésze a megelőzésben is fontos szerepet játszhat. 

Nem állítom, hogy a legaromásabb teák egyike, tipikus "gyógyfű" ízű, kissé kesernyés, de nagyon hatékony gyógynövény.
.
Egyébként nagyon sok vírus ellenes készítmény - orrspray, tabletta - tartalmazza a bodorrózsa (cistus creticus vagy cistus incanus) hatóanyagait.

  • Betegségünk harmadik napjától Rodóék a bodorrózsa és krétai zsálya 1:1 arányú keverékét javasolták, amit nagyjából egy hétig fogyasztottunk minden nap.
Szintén 3 csésze volt a napi fejadag. 
.
A zsálya gazdagon tartalmaz ásványi- és cseranyagokat, vitaminokat és magas az antioxidáns tartalma is. Nagy mennyiségben található benne K-vitamin, magnézium, cink, vas, réz és kámfor. Fertőtlenítő, antibakteriális  hatása miatt jól ismert gyógynövény torokfájás, szájüregi fertőzések kezelésére is. 

 

  • Az első hét után a következő teakeveréket ittuk minden nap, a teljes felépülésünkig: krétai hegyi tea (malotira), krétai dictamus és krétai zsálya 3:2:1 arányú keveréke. A napi mennyiségünk átlagban 2-3 csésze volt ebből a keverékből. 
.
krétai hegyi teát már az ókori görögök is ismerték és használták. Tapasztalatok alapján a malotira fogyasztása segíti az emésztést, erősíti az immunrendszert, enyhíti a megfázás és az influenza tüneteit. Enyhe szorongás esetén is használatos. 
.

A krétai dictamus magas polifenol és antioxidáns tartalmú gyógynövény. Kámfor, timol és karvakrol tartalma gátolja a baktériumok szaporodását, erős fertőtlenítő, nyákoldó hatású vegyületek. Bár a helyiek élénkítő hatása miatt fogyasztását inkább délelőtti, kora délutáni órákban javasolják, ebben a keverékben a malotira kiegyenlíti ezt a hatást, egész nap, akár este is ihatunk a főzetből.

.

A javasolt kúra mellé kiegészítésként fogyasztottunk még alkalmanként pár csésze kakukkfűteát (ez itthon is ismert gyógynövény köhögés esetén). A kakukkfű – a krétai dictamushoz hasonlóan – nagy mennyiségben tartalmazza a timol nevezetű antioxidáns vegyületet, ami igazoltan antibakteriális hatású anyag. 

Esténként pedig néha jól esett egy csésze Tofillo "Citrom verbéna", vagy "Harmony" tea. Ez utóbbi a citrom verbéna és a kamilla nyugtató, szorongás enyhítő hatásait egyesíti.

.

A teák elkészítése nagyon egyszerű: 1 teáskanál teát vagy teakeveréket leforrázunk 2 dl  kb. 90 celsius fokos vízzel, és 3-5 percig lefedve állni hagyjuk. Fogyaszthatod ízesítés nélkül, de citrommal és mézzel is finomak. Érdemes mindig frissen készíteni.

Ne felejtsd el, hogy a gyógyteák magas hatóanyag tartalommal rendelkező gyógyító növények. Így ne ess túlzásba a fogyasztott mennyiséggel! Betegség, meglévő tünetek esetén a fenti teákból kúraszerűen napi maximum 3 csésze ajánlott. Megelőzésként vagy élvezeti teaként naponta 1-2 csészénél ne fogyassz többet. 

Kismamák és szoptatós anyukák számára a fenti gyógyteák fogyasztása nagy körültekintéssel, kis mennyiségben, kúraszerűen - maximum 2 hétig - javasolt. A kakukkfű teát kismamáknak nem ajánljuk!

És természetesen ha bármilyen gyógyszert szedsz rendszeresen, akkor mindig érdemes utána nézni, hogy van-e valamilyen ellenjavallat az adott gyógytea fogyasztására! (A tea hatóanyaga van, hogy korlátozza és van, hogy felerősíti egy adott gyógyszer hatását, felszívódását.) 

A gyógyteák nem csodaszerek, de használatuk évezredes tapasztalatokra épül, és napjainkban egyre több laboratóriumi, klinikai kísérlet is igazolja gyógyhatásukat. Érdemes tehát fogyasztásukat beépíteni mindennapjainkba.

Mi kipróbáltuk "élesben", de megelőzésként, vagy csak a tea élvezetéért is szívből ajánljuk a fenti teákat, teakeverékeket.

 



Vissza a blogba

Hozzászólás írása

Felhívjuk a figyelmedet, hogy a hozzászólásokat jóvá kell hagyni a közzétételük előtt.